Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

 • Teraz: zamknięte. Startujemy o 09:00

Miesiące dostępności:

 • Sty
 • Lut
 • Mar
 • Kwi
 • Maj
 • Cze
 • Lip
 • Sie
 • Wrz
 • Paź
 • Lis
 • Gru

Opis

Śląski Ogród Zoologiczny

Posiada bardzo dużą powierzchnię pawilonów dostępnych dla zwiedzających, co umożliwia mieszkańcom naszego regionu zwiedzania również w okresie zimowym.

Wszystkie pawilony na terenie ogrodu posiadają podjazdy i barierki umożliwiające zwiedzenie wszystkich pawilonów przez osoby niepełnosprawne. Jedną z najnowszych inwestycji na terenie ogrodu jest powstanie Mini-ZOO. Dziecięcy ogródek umożliwia najmłodszym bezpośredni kontakt ze zwierzętami łagodnymi pod nadzorem pracowników ZOO. Mini-ZOO cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających ogród. Równie dużą popularnością zwiedzających cieszy się odnowiona w tym roku Kotlina Dinozaurów - jedyna tego typu ekspozycja wymarłych gadów w Europie.

Duża ilość alejek na terenie ogrodu, wśród bogatej, często egzotycznej zieleni, bogata baza gastronomiczna, położenie Parku i ogrodu bardzo blisko centrum wielkich śląskich aglomeracji powoduje, że dla wielu mieszkańców naszego województwa jest to jedyne łatwo dostępne miejsce odpoczynku i rekreacji. Taka była zresztą idea powstania tego największego Parku w Europie, wraz ze wszystkimi instytucjami znajdującymi się na jego terenie.

Zoo w liczbach:
Rok założenia : 1958 (rozpoczęcie budowy w roku 1954)
Powierzchnia : 47,6235 ha
Frekwencja w roku 2018: 425 246 osób
Zatrudnionych : 144 osoby

Kierując się od bramy głównej na lewo mijamy ciąg ziemno-wodnych wybiegów przystosowanych dla pelikanów,Brama główna zoo. flamingów i innych gatunków ptactwa wodnego, a także domek wraz z wyspą dla lemurów wari czerwonych. Idąc dalej, dochodzimy do Mini ZOO, które w sezonie letnim cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, zwłaszcza tych z małymi dziećmi.

Naprzeciwko Mini ZOO położone są obszerne wybiegi, na których zobaczyć można licznych przedstawicieli grupy antylop, m.in. koby, kudu wielkie, elandy i gnu brunatne. Między jednym z nich, a Pawilonem Dydaktycznym znajduje się nowy pawilon oraz wybieg z basenem przeznaczony dla tygrysów amurskich.

Kontynuując spacer główną trasą zwiedzania, mijamy wybiegi kuców i osłów Poitou i docieramy do dużej woliery dla ptaków, w której obserwujemy czaple, żurawie stepowe i kilka gatunków ptaków blaszkodziobych. Kierując się dalej wzdłuż wybiegu sitatung, mijamy położony po lewej stronie kompleks zadrzewionych wybiegów dla przedstawicieli jeleniowatych.Plac zabaw dla dzieci. Skręcamy w prawo i po chwili dochodzimy do pawilonu słoniarni i wybiegu dla słoni indyjskich, z którym sąsiaduje tzw. Staw Kormoranów, po którym od 2013 roku pływają pelikany.

Nad stawem leży rozległy wybieg żyraf, a tuż obok niego kolejny wybieg afrykańskich antylop. Następnie - przechodząc wzdłuż placu zabaw dla dzieci - kierujemy się w stronę stworzonej w 1975 roku Skalnej Kotliny Dinozaurów, w której zobaczyć można zrekonstruowane okazy dinozaurów żyjących w mezozoiku na obszarze Azji Centralnej.

Idąc dalej dochodzimy do wybiegów i wolier przeznaczonych dla zwierząt drapieżnych, wśród których zobaczyć możemy niedźwiedzie brunatne, niedźwiedzie himalajskie. Wyremontowany budynek lwów oraz kilka gatunków należących do rodziny kotowatych - lwy, irbisy i pantery perskie.

Naprzeciwko wolier drapieżników znajdują się wybiegi, m.in. bizonów, zebr, wielbłądów, owiec grzywiastych — arui oraz wilków grzywiastych. Dochodzimy do Pawilonu Antylop , w którym poza nimi obserwować możemy także surykatki i grupę niewielkich, południowoamerykańskich małp z grupy pazurkowców. Z drugiej strony ścieżki znajduje się kolejny pawilon udostępniony dla zwiedzających. Otoczony jest on wybiegami Wnętrze pawilonu antylop - widok na ekspozycję pazurkowców.nosorożców białych oraz kilku innych gatunków zwierząt kopytnych, w tym lam. W pobliżu jest także Pawilon Małp , gdzie obok różnych gatunków małp eksponowane są niektóre gady oraz duże papugi.

Naprzeciwko woliery gerez abisyńskich znajduje się tzw. „Staw Łabędzi”, przy którym położony jest nowy wybieg wydr. Z budynkiem dyrekcji zoo bezpośrednio sąsiadują wybiegi gepardów, a także kangurów i nielotnych emu. Po drugiej stronie znajduje się wejście do przebudowanego niedawno Pawilonu Egzotycznego, w którym znalazło się miejsce dla kajmanów, dużych węży oraz ptaków prezentowanych w dwóch nowoczesnych dioramach oraz w tzw. hali wolnych lotów. Przy wyjściu z Pawilonu Egzotycznego położone są dwa inne ciekawe obiekty: domek dla lemurów katta i wari czarno-białych wybudowany z pieniędzy sponsorów zoo, a także akwarium.

Mijając Egzotarium - woliery zewnętrzne dla małp. wybiegi fauny australijskiej, dochodzimy do wolier dla ptaków drapieżnych oraz ibisów i żurawi koroniastych. Tuż obok nich powstał niedawno ciąg nowoczesnych wolier dla sów, w których zobaczymy obecnie aż siedem gatunków tych ptaków. Dalej kierujemy się wzdłuż obszernych wybiegów osłów i kóz oraz bocianów, a następnie mijamy ciąg wolier zamieszkiwanych m.in. przez ostronosy, jeżozwierze, hienę pręgowaną i kilku mniejszych przedstawicieli kotowatych, w tym rysie i karakale. W ten sposób docieramy do wybiegu południowo-amerykańskich gwanako, znajdującego się vis a vis bramy głównej ZOO.


Przejście całego udostępnionego do zwiedzania obszaru zajmuje 2-3 godziny. W celu przybliżenia odwiedzającym nasz ogród wybranych zagadnień dotyczących biologii, ekologii, czy też Powstały w 2007 roku pawilon dydaktyczny behawioru prezentowanych na wybiegach gatunków zwierząt, w roku 2007 wytyczona została ścieżka dydaktyczna, rozbudowana systematycznie od roku 2010 i opatrzona licznymi tablicami zawierającymi ciekawe informacje ze świata zwierząt. Ponadto wzdłuż trasy zwiedzania rozlokowane są punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami mające na celu jeszcze bardziej uatrakcyjnić czas spędzony w naszym ogrodzie.

Życzymy miłego pobytu!

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Chorzów, Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7
Pokaż mapę

Jeśli wiesz ze coś się zmieniło – daj nam znać

Ukryj dodatkowe informacje o atrakcji Pokaż dodatkowe informacje o atrakcji
Telefon:
66603…
 • od 09:00 do 19:00
 • od 09:00 do 19:00
 • od 09:00 do 19:00
 • od 09:00 do 19:00
 • od 09:00 do 19:00
 • od 09:00 do 19:00
 • od 09:00 do 19:00
Data ostatniej aktualizacji: 01.08.2019, 09:58

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Śląski Ogród Zoologiczny
Zoo
Cena już od:
5,00 zł za osobę
Atrakcję obejrzało już 355 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
 • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
 • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać